Haber

Deprem günü KKTC’ye giden müteahhitten ‘aile dostu ziyareti’ savunması

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde Adana’da yıkılan apartmanla ilgili tutuklanan müteahhit Hasan Alpargün, depremin olduğu 6 Şubat’ta oğluyla birlikte “aile dostu ziyaret” olarak KKTC’ye gittiğini belirtti. “.

Savcılığın ifadesiyle, depremde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yıkıldığı Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi’ndeki Alpargün Apartmanı’nı yapan ve 13’ünde tutuklanan inşaat firmasının sahibi Hasan Alpargün Şubat 1994-1996 yılları arasında ‘taksirle öldürme ve yaralama’ suçundan, binanın ortasında bitirdiği dairenin 14 kat, 29 daire ve 9 dükkandan oluştuğunu anlattı.

İş yeri ve dairenin bulunduğu binanın teknik ekipleri hakkında bilgi veren Alpargün, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Alpargün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Söz konusu binada herhangi bir eksiğimiz yok. Aslında betonun kontrolü için çalışanları hep uyardım. Ancak şirketin diğer işlerine koştuğumuz için zaman zaman ilgilenemedik. İnşaat.Depremde yıkılan inşaatta herhangi bir eksiğimiz,hatamız yoktur.Daha önceden planlanmış bir program dahilinde 6 Şubatta aile dostlarımızı ziyaret ettik.Oğlumla bir amaç için Kıbrıs’a gittik. Mevcut inşaatlarımızın depremde hasar görüp görmediğini kontrol ettik. Rastgele bir sorun olmadığını görünce aynı gün yani 6 Şubat’ta Kıbrıs’a uçtuk. Yaklaşık 3 gün sonra söz konusu apartmanın yıkıldığını öğrendim. amacıyla süratle Türkiye’ye gönderilmiştir. Kesinlikle kaçmaya niyetim yoktu.”

Sanık avukatı ise müvekkilinin Türkiye ile aynı yasal prosedüre sahip KKTC’de tutuklu olduğunu ve firar kastıyla hareket etmediğini iddia etti.

Para transferi yapmaya çalıştığı iddia edildi.

Adana’da yıkılan binalardan Alpargün Apartmanı ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklama kararı çıkarılan müteahhit Hasan Alpargün, KKTC’de yürütülen çalışmalar sonucunda Lefkoşa Emniyet Müdürlüğü’ne teslim oldu.

Alpargün’ün Türkiye’den KKTC’ye 990 bin dolar, 890 bin euro ve 500 bin lira transfer etmeye çalıştığı, Lefkoşa’da daire almaya çalıştığı iddia edildi.

ozalp-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu