Haber

LİSE ÖĞRENCİLERİ DEPREM MAĞDURLARI İÇİN SOBA ÜRETTİ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili yerle bir eden 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye genelinde başlayan yardım seferberliği kesintisiz devam ederken, depremzedelere İnegöl Hacı Sevim Yıldız 2 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden destek geldi. Okulun Metal Teknolojisi ve Tesisat Teknolojileri İklimlendirme Bölümü’nde öğrenim gören öğrenciler, depremzedeler için odun sobası üretmeye başladı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Deprem bölgesinde kurtarma çalışmaları sürerken, ülke genelinde başlatılan yardım kampanyaları da sürüyor. Bursa’nın İnegöl ilçesinde eğitim veren Hacı Sevim Yıldız 2 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, depremzedeler için çadır ve konteynerlerde kullanılmak üzere odun sobası üretimine başladı. Okul müdürü Sedat Paslı, öğretmen ve öğrencilerin çeşitli firmalardan yapılan bağış ve satın almalarla sağlanan malzemelerle soba üretmeye başladığını belirterek, “6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından Metal Teknolojileri ve Tesisat Teknolojileri İklimlendirme Bölümü öğretmenlerimiz ile birlikte bir araya geldik. , Yüreği yanan insanımıza yardım edip yardımcı olacağız. Şu an itibariyle ısınma amaçlı 60 soba üretimine başladık, onlar da bitmek üzere. Hedefimiz 200-250 soba üretmek” diye konuştu.

‘MALZEME SUNDUĞUMUZ KADAR ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Firmaları ve hayırseverleri ekipman tedarik etmeye davet eden Paslı, ‘Malzemeyi temin ettiğimiz sürece üretmeye devam edeceğiz. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte bunu yapmaktan gurur duyuyoruz. Onlar ısındıkça burada çok daha rahat uyuyacağımızı düşünüyoruz. Şu an üşüdüğümüzü söylemeye bile utanıyoruz. Oradaki insanların durumunu düşündüğümüzde inşallah bu formda üretimlerimize devam edeceğiz. Gerekçeler olduğu sürece daha fazlasını yapmayı planlıyoruz. Bakanlığımızın da bu konuda bizden gerekçeleri ve talepleri var. Elimizden geldiğince bu süreçleri yapmaya çalışacağız” dedi.

‘ONLAR ISINDIKÇA BİZİM KALBİMİZ SICAK OLACAK’

Her gün 10 öğretmenin gözetiminde soba yapımında görev alan Metal Teknolojileri Bölümü 11. sınıf öğrencisi Kerem Melih Taç, 10 ilde depremzedeler için soba yapıyor. Yardım ve katkı sağlamak için öğretmenlerimizle birlikte soba üretiyoruz. Onlar ısındıkça bizim de yüreğimiz ısınacak. Burada onlar için çalışıyoruz, soba yapıyoruz. Buradan sobalarımız güzelliklerle geçsin inşallah. Umarım ısınırlar” sözlerini kullandı.

haberterme.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu